Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi - Bozok Tıp Dergisi
Ana Menü
SON SAYI
ANA SAYFA
YAYIN KURULU
DANIŞMA KURULU
YAZARLARA BİLGİ
MAKALE GÖNDERİM
YAYINLANMIŞ SAYILAR
TELİF HAKKI FORMU
ARAMA YAPIN
DERGİ MAKALE GÖNDERİMİhaziran2017.83-85

SPOR YARALANMASI SONRASI KÜÇÜK TROKANTERIN IZOLE AVÜLZİYON KIRIĞI: VAKA SUNUMUIsolated Avulsion Fracture of the Lesser Trochanter After Sports Injury in an Adolescent: A Case Report
Mert KARADUMAN, Murat AYDIN, Hakan KINIK
ÖZET

Amaç: 14 yaşında erkek futbol maçı sonrası geçirdiği minör bir travmayla kalçada fleksiyonkısıtlılığı ve kasık ağrısı ile acil servise başvurdu. Fizik muayne ve radyolojik inceleme ile izoleküçük trokanter avülziyon kırığı tanısı konuldu. Yatak istirahati ve NSAID tedavi ile başarılı birşekilde tedavi edildi. Izole küçük trokanter kırıklarında travma öyküsü yok ise patolojik primerveya seconder tümöral oluşum araştırılmalıdır bundan dolayı Küçük trokanter kırıklarında kırığınayırıcı tanısında en önemli dikkat edilmesi gereken nokta patolojik kırıkla ayrımını yapmaktır.Burda takdim edilen vaka 14 yaşında erkek hastada travmatik bir yaralanma sonrasıoluşan izole küçük trokanter kırığı ve başarılı bir şekilde tedavi edilmesidir.

Anahtar Sözcu¨kler: Kırık; Femur

ABSTRACTObjectives: A 14 years old boy with loss of hip flexion and groin pain after a minor traumain a soccer game was admitted to our emergency department. After physical examinationand radiological evaluation, the diagnosis was an isolated avulsion of the lesser trochantericapophysis. He was successfully treated with bed rest and NSAID treatment. When theabsence of a traumatic event, an isolated fracture of the lesser trochanter should suggestan underlying pathological process, particularly a primary or metastatic tumor because ofthat differential diagnosis from pathological fracture of the lesser trochanter is the mostimportant aspect in these injuries. We present here a 14 years old boy after a traumatic injurywith isolated lesser trochanteric fracture and his treatment.

Keywords: Fracture; Femur

© Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi 2012 | Geliştirme: Erşan BOZKURT 503,681 Tekil Ziyaretçi